Rozdíl mezi BGM a FGM

Rozdíl mezi BGM a FGM

Měření cukru v krvi? Jde to i bez rozpíchaných prstů

Pravidelné měření cukru v krvi patří ke každodenní rutině lidí s cukrovkou. Díky němu mohou okamžitě odhalit sníženou nebo zvýšenou hladinu cukru v krvi a zároveň si tak potvrzují správnost své léčby. Dnes už se lidé s cukrovkou ale nemusí píchat do prstu, existuje totiž pohodlnější a praktičtější cesta, jak mít hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Cukrovka I. typu (diabetes mellitus) je chronické onemocnění, které se kvůli nedostatku inzulinu nebo snížením citlivosti na inzulin projevuje dlouhodobě vyšší hladinou cukru v krvi. Jak se cukrovkáři léčí? Především je potřeba aktivní přístup nemocného – ten se musí naučit kontrolovat cukrovku v každodenním životě. A k tomu patří mimo jiné i pravidelné domácí měření hladiny krevního cukru. Jaké výhody tedy přináší českým diabetikům systém FreeStyle Libre?

Proužky ani kapky krve nejsou třeba

Prošlé testovací proužky, špatný čas měření, málo krve, špinavé ruce, měření až osmkrát denně. To je jen pár z problémů, které na lidi s cukrovkou při tradičním testování hladiny krevního cukru čekají. FreeStyle Libre vás všech ušetří. Jednou za čtrnáct dní si pomocí aplikátoru pouze vyměníte senzor, který se umisťuje na zadní stranu horní části paže a můžete ho nosit i do bazénu, sprchy nebo do posilovny.

Přiložit a přijmout data, nic víc

Snímač FreeStyle Libre používá tenké, flexibilní vlákno zavedené do podkoží, aby každou minutu měřilo hladinu glukózy. Pomocí kapesní čtečky tak skenování proběhne během sekundy, třeba i přes oblečení, a nahrazuje rutinní testování glukometrem a proužky. Odečet pak můžete diskrétně provádět třeba i v práci, při obědě, v dopravním prostředku, ve výtahu, zkrátka kdekoliv.

Zapomeňte na častou kalibraci

Další velkou výhodou systému je, že ho není třeba kalibrovat, protože je kalibrován již v továrně.. A bylo prokázáno, že bezpečně a úspěšně nahradí selfmonitoring hladiny glukózy.

Senzor i čtečka si data pamatují za vás

Senzor, který mají pacienti na paži, je diskrétní, velký zhruba jako padesátikorunová mince, jeho nošení je bezbolestné, a během dne si ho tedy skoro nevšimnete. Není jen malým, ale i chytrým pomocníkem. Automaticky zachycuje každou minutu koncentraci glukózy v tkáňovém moku. Zároveň automaticky zaznamenává koncentraci glukózy každých 15 minut a ukládá data do interní paměti, která je schopná pojmout až osm hodin záznamů. Vy pak jen přiložíte čtečku, která si pamatuje až 90 dní, a svá data během jedné vteřiny sejmete. Software z nich pak dokáže vyexportovat reporty pro pacienta i lékaře, který na jejich základě může provádět informovaná rozhodnutí o další léčbě pacienta.

Poraďte se s lékařem

FreeStyle Libre je zatím dočasně dostupný pro pacienty s cukrovkou 1. typu, kterým jej hradí zdravotní pojišťovna, a je pohodlnějším způsobem, jak si už tak ostře sledovaný život ulehčit. Jestli je vhodný právě pro vás, konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.