Prosinec 2018 / Abbott

Měření cukru v krvi? Jde to i bez rozpíchaných prstů

Existuje už pohodlnější a praktičtější cesta, jak mít hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Pravidelné měření cukru v krvi patří ke každodenní rutině lidí s cukrovkou. Díky němu mohou okamžitě odhalit sníženou nebo zvýšenou hladinu cukru v krvi, a zároveň si tak potvrzují správnost své léčby. Dnes už se ale diabetici nemusí píchat do prstu, existuje totiž pohodlnější a praktičtější cesta.

Cukrovka 1. typu (diabetes mellitus) je chronické onemocnění, které se kvůli nedostatku inzulinu nebo snížením citlivosti na inzulin projevuje dlouhodobě vyšší hladinou cukru v krvi. Při léčbě je především potřeba aktivní přístup nemocného – ten se musí naučit kontrolovat cukrovku v každodenním životě. A k tomu patří mimo jiné i pravidelné domácí měření hladiny krevního cukru. Jaké výhody tedy přináší českým diabetikům systém FreeStyle Libre?

Proužky ani kapky krve nejsou třeba


Prošlé testovací proužky, špatný čas měření, málo krve, špinavé ruce, měření až osmkrát denně. To je jen pár z problémů, které na diabetiky při tradičním testování hladiny krevního cukru čekají. FreeStyle Libre vás všech ušetří. Jednou za čtrnáct dní si pouze s pomocí aplikátoru vyměníte senzor, který se umisťuje na zadní stranu paže, a můžete ho nosit i do bazénu, sprchy nebo posilovny.


Odečet proběhne během sekundy a je to stejně jednoduché jako v obchodě zaplatit bezkontaktně telefonem. Foto: Profimedia

Přiložit a přijmout data, nic víc

Snímač FreeStyle Libre používá tenké flexibilní vlákno zavedené do podkoží, aby každou minutu měřilo hladinu glukózy. Pomocí kapesní čtečky tak skenování proběhne během sekundy, třeba i přes oblečení, a nahrazuje rutinní testování glukometrem a proužky. Odečet pak můžete diskrétně provádět třeba i v práci, při obědě, v dopravním prostředku, ve výtahu, zkrátka kdekoli.

Zapomeňte na častou kalibraci

Další velkou výhodou systému je, že ho není třeba kalibrovat, protože ho kalibrují už v továrně. A bylo prokázáno, že bezpečně a úspěšně nahradí selfmonitoring hladiny glukózy.

Senzor i čtečka si data pamatují za vás

Senzor, který mají pacienti na paži, je diskrétní, velký zhruba jako padesátikorunová mince, jeho nošení je bezbolestné, a během dne si ho tedy skoro nevšimnete. Je nejen malým, ale i chytrým pomocníkem. Každou minutu automaticky zachycuje koncentraci glukózy v tkáňovém moku. Zároveň každých patnáct minut automaticky zaznamenává koncentraci glukózy a data ukládá do interní paměti, která je schopná pojmout až osm hodin záznamů.

Vy pak jen přiložíte čtečku, která si pamatuje až devadesát dní, a svá data během jedné vteřiny sejmete. Software z nich pak dokáže vyexportovat reporty pro pacienta i lékaře, který na jejich základě může provádět informovaná rozhodnutí o další léčbě.

Poraďte se s lékařem

FreeStyle Libre je aktuálně dostupný na e-shopu Lékárna.cz. Pacientům s cukrovkou 1. typu jej hradí zdravotní pojišťovna. Diabetici 2. typu si systém hradí sami. Jestli je vhodný právě pro vás, konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.