Únor 2022 / Jana Prochásková

Příznaky, test i léčba: vše o těhotenské cukrovce

Gestační diabetes se objevuje v těhotenství a nejpozději během šestinedělí sám vymizí. Je ale nutné mít ho pod kontrolou.

Bez ohledu na svůj zdravotní stav a životní styl se každá těhotná žena nejpozději mezi 24. a 28. týdnem těhotenství setká s termínem těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes (GDM). V tomto termínu totiž gynekologové posílají všechny budoucí maminky na test glukózové tolerance (OGTT). A to i přesto, že hladinu glykémie v krvi lékaři kontrolují u každé ženy již na začátku těhotenství v rámci rutinních odběrů krve.

Těhotenská cukrovka je jiná
První odběr krve odhalí, zda žena netrpí dosud nezjištěným diabetem 1. nebo 2. typu. Gestační diabetes je však zcela jiné onemocnění, proto vyžaduje i jiný test. Vyšetření OGTT je sice náročnější než běžný odběr krve, ale má svůj význam.

Těhotenská cukrovka nebolí a její příznaky lze snadno zaměnit s běžnými projevy těhotenství. Patří mezi ně totiž větší žízeň a hlad, častější močení a zvýšená únava. Tento typ cukrovky ohrožuje především vývoj miminka. Nenarozené dítě kvůli zvýšené hladině cukru v krvi matky rychle přibírá na váze, jeho orgány ale mohou ve vývoji zaostávat. Tělesná hmotnost přes čtyři kilogramy, která je u těchto dětí běžná, často komplikuje porod a dětem hrozí vyšší riziko mozkové dysfunkce, hyperaktivita, obezita i cukrovka 2. typu.

Co je těhotenská cukrovka
Gestační diabetes je porucha metabolismu cukrů, konkrétně zvýšená hladina krevního cukru, která se objevuje v těhotenství a nejčastěji po porodu mizí. Zvýšené riziko vzniku této poruchy je u žen starších 30 let, s diabetem v rodině, s nadváhou, u kuřaček nebo matek, kterým se již jednou narodilo dítě vážící víc než čtyři kila.

Těhotenská cukrovka však může vzniknout u kohokoli, proto se od roku 2009 všem těhotným doporučuje test glukózové tolerance. U rizikových nastávajících maminek pouze probíhá dříve, většinou už mezi 16. a 18. týdnem těhotenství.

Když má maminka vysokou glykémii, glukóza se dostává i do krevního oběhu plodu. Proto se děti často rodí větší. Foto: Sarah Chai / Pexels

Jak probíhá test OGTT
Orální glukózotoleranční test probíhá většinou v nemocnici, porodnici nebo na jiném odběrovém místě. Nastávající maminku nejprve čeká odběr krve ze žíly na lačno a následně musí během pár minut vypít 75 g glukózy rozmíchané ve 300 ml vody. Podoba roztoku se může lišit, ale vždy jde o velmi, až nepříjemně sladké pití, které je nutné vypít velmi rychle. Po hodině od vypití následuje druhý odběr krve a po další hodině ještě třetí.

Celé vyšetření je tedy nutné absolvovat na lačno, zahrnuje tři odběry krve ze žíly a trvá více než dvě hodiny. Je proto vhodné mít s sebou doprovod a po OGTT dostatečně odpočívat.

Diagnóza: těhotenská cukrovka
Výsledky OGTT jsou většinou známé nejpozději druhý den po testu. Pokud hodnoty na lačno přesahovaly 5,1 mmol cukru na litr krve, po hodině od podání roztoku 10 mmol/l a po dvou přes 8,5 mmol/l, zní diagnóza gestační diabetes.

Lékař nastávající maminku pošle do diabetologické poradny, kde se dozví více informací. V naprosté většině případů stačí úprava jídelníčku směrem k vyvážené stravě se sníženým obsahem sacharidů, pravidelný pohyb (počítá se i chůze) a občasné měření hladiny cukru v krvi. Pouze výjimečně je nutná léčba pomocí léků či inzulinu a většinou nejpozději během šestinedělí gestační diabetes mizí.