Při aplikaci senzoru se nemusíte bát ani krvácení, ani pocení rukou

Výměna nebo první aplikace senzoru, pomocí kterého je hlídání hladiny cukru mnohem snazší než doposud, je stejně snadné jako snímání dat z něj. Co musíte před aplikací FreeStyle Libre senzoru, ale i po ní vědět a proč se s tímto monitorovacím systémem nemusíte bát sprchovat, plavat a sportovat?

Jednou za čtrnáct dní si na paži umístíte nový senzor, nic víc. Se systémem FreeStyle Libre je život s cukrovkou o mnoho snazší. Jak a kam se aplikace senzoru provádí a co všechno se senzorem můžete a nesmíte dělat? A proč nevadí, že při aplikaci občas ukápne slzička krve?

Než se pustíte do samotné aplikace

Senzor a jednorázový aplikátor senzoru máte vždy pohromadě jako jednu sadu (jsou zabalené odděleně od čtečky senzoru). I když jsou senzor i jeho aplikátor v jednom balíčku, je vždy dobré zkontrolovat, zda se kód na obou částech balíčku shoduje. Nikdy nepoužívejte senzor a aplikátor s jinými kódy, protože pak by senzor neměřil správně.

Kam a proč se senzorem?

Ohledně místa, kam se senzorem, si nemusíte dělat starosti. Senzor aplikujte vždy na zadní stranu horní části paže. Pokud byste senzor umístili na jiné místo na těle, nemusel by fungovat správně. Vyberte tedy pro vás pohodlné místo na zadní straně horní části paže, kde víte, že senzor zůstane dobře přilnutý ke kůži a nebude vás na tomto místě dráždit nebo vám zde bude nepohodlný. Vždy se vyhýbejte oblastem s jizvami, striemi nebo nerovnostmi a vyberte místo, které se obvykle i během běžných každodenních činností neohýbá. Zároveň vybírejte místo, které je vzdálené alespoň jeden palec (2,5 cm) od místa, kam si případně pícháte inzulin.

Otřít, aplikovat, a na dva týdny máte klid

Výměna a aplikace nového senzoru FreeStyle Libre vám zaberou doslova pár minut. Prvním krokem je důkladné umytí rukou a dezinfikování a odmaštění místa na paži ubrouskem, který je napuštěný alkoholem a je součástí balení. Při dodržení tohoto postupu minimalizujete riziko, že se senzor odlepí. Pak jen stačí počkat, než otřené a vyčištěné místo zcela oschne. I kdyby vás u aplikace občas zlobily nervy nebo potící se ruce, nebojte se. Protože na senzor nesaháte rukama, nemusíte mít strach, že by se tak něco pokazilo.

Pak už jen stačí otevřít nádobku se senzorem a aplikátorem. Jak budete vědět, jak k sobě tyto dvě části patří? Po otevření obou částí balení vyrovnejte tmavou značku na aplikátoru s tmavou značkou na balení senzoru. Poté jen silněji zatlačíte, aby se senzor nacvakl do jednorázového aplikátoru, a následně přiložíte k vyčištěnému místu na paži a přitisknete jako razítko. Během aplikace senzoru vám bude bezbolestně zavedeno do podkoží tenké, ohebné, cca pět milimetrů dlouhé vlákno, které na místě drží pomocí malé náplasti na spodní části senzoru. Během dvou až tří minut tak máte vystaráno na dalších čtrnáct dní. Nezapomeňte ale místo umístění senzoru obměňovat, abyste svou pokožku zbytečně nedráždili.

Nemusíte se vzdát ani vodních sportů

Protože je senzor vodě odolný, nemusíte mít strach, že byste ho běžným sprchováním nebo plaváním zničili. Stačí si jen dávat pozor na to, abyste ho nepotápěli více než metr pod hladinu vody nebo aby nebyl pod vodou déle než půl hodiny v kuse.

A protože se nemusíte vyhýbat ani vodním radovánkám, už vůbec se nemusíte bát jakýchkoliv sportů a aktivit, u kterých se „jen“ pořádně zapotíte. Zkrátka se nemusíte vzdát jakékoliv aktivity ve svém životě, kterou máte rádi.

Pár odpovědí na otázky: Co dělat, když...?

Co dělat, když musím senzor měnit? Nejsou třeba žádné zvláštní kroky. Opět stačí si pořádně umýt ruce a poté senzor jen opatrně odlepit od paže. Pokud by vám na místě senzoru zůstaly zbytky lepidla, omyjte místo teplou vodou a mýdlem.

Co dělat, když si nový senzor aplikuji na paži? Stačí zapnout snímač dat a na dotykové obrazovce zvolit možnost Start New Sensor. Poté už jen čtečku přiložíte k senzoru, a pokud máte zapnuté zvuky, uslyšíte pípnutí, které vám potvrdí úspěšnou aplikaci senzoru.

Co dělat, když mám obavy, že mi senzor spadne z paže? Pokud se hodně hýbete a sportujete a máte strach, že by se senzor mohl odlepit, můžete pro důkladnější připevnění k paži použít kineziologickou pásku, kterou seženete v lékárně nebo sportovních obchodech. Dávejte si ale pozor na to, aby střed senzoru zůstal volný.

Co dělat, když mi po aplikaci senzoru teče krev? Nemusíte mít strach, drobné krvácení může být při aplikaci a chvíli po ní normální reakcí, každé tělo reaguje na senzor trošku jinak. Aplikace senzoru může způsobit také vznik modřiny. Pokud krvácení nelze zastavit, sejměte senzor a aplikujte nový na jiné místo.